Historie

Dnešní objekt Švejk restaurant "Malostranské pivnice" je postaven na místě bývalé katovny z roku 1664. Tato činnost hrdelního práva vznikla v době středověku. Po celé toto období byli kati označováni jako nečistí a nepožívali veškerá občanská práva. Nesměli například sloužit v armádě, nebo vykonávat veřejné úřady. Na sklonku první čtvrtiny 19. století byl objekt velmi zchátralý. V roce 1806 přikázal magistrát tehdejší majitelce Marii Ziřkové zpracovat plány na jeho opravu, avšak ta byla pro nedostatek financí nucena objekt odprodat Janu Vincentovi Kalivodovi. Opravená budova, jenž byla vystavěna pouze na fragmentech původního zdiva byla zkolaudována v roce 1847 a od těchto dob budovu zdobí novoklasicistní průčelí. V tomto domě bydlela a v roce 1996 zemřela známá historička umění Anna Masaryková. Dne 2. prosince roku 2008 byl po kompletní rekonstrukci otevřen značkový Švejk restaurant "Malostranská pivnice", čímž se začala psát švejkovská historie tohoto domu proslulého výborným tankovým Plzeňským pivem.

Švejk restaurant

Ve světě přesyceném informacemi fungují dnes nejlépe dobou prověřené a stále živé symboly. V českém prostředí k nim bezpochyby patří Praha s panoramatem Hradčan, hudba Antonína Dvořáka či Leoše Janáčka a také literatura - Franz Kafka či Jaroslav Hašek, přesněji řečeno dobrý voják Švejk.

Charakteristické obrázky Josefa Švejka od významného malíře Josefa Lady vyšly spolu s knihou v osmapadesáti zemích světa a patří vlastně k světovým univerzáliím. Duch knihy a Švejkova postava nesou poslání, které je stále aktuální: klidem a úsměvem lze najít pohodu i uprostřed bouřlivého světa vlastně kdekoliv. Kdekoliv, kde je s námi ... Švejk.

Je to stejně tak známé, jako fakt, že ke Švejkovi patří "dobré jídlo, dobré pití, základ všeho živobytí...". Stejně tak je známo, že má-li být dnes gastronomický projekt úspěšný, je nutné spojit ho především s nápadem a atmosférou, díky nimž se stane jedinečný a tedy i obchodně dokonalý. Celé divadlo zvané provoz restaurace se v tomto případě odehrává v kulisách „starého dobrého Rakouska - Uherska“ , podle franchesingového konceptu scénáře, jenž nemůže zklamat. Klid a pohoda, vynikající česká kuchyně včetně receptur vytažených z "babiččiny krabičky", to jsou hlavní trumfy tohoto představení, při němž obvykle bývá vyprodáno.

Ostatně z evropských průzkumů jasně vyplývá, že nejdůležitější pro rozhodnutí do které restaurace jít, v současnosti hraje atmosféra. V našem případě je to dnes již v podstatě idealizovaná "vůně" počátku století, na jehož konci dnes stojíme. Výrazně k tomu napomáhá i řemeslně precizně zpracovaný nábytek z masivního dřeva. Jeho stylizace do staropražské secese je doplněna vším, co s tím v restauraci tohoto druhu souvisí: stylovými výčepními stolicemi, dobovými vitrážemi, ručně vyřezávanými motivy, stylovým nápojovým sklem, porcelánem a příbory. Je pochopitelné, že i personál je oblečen ve stejné stylizaci.

K unikátnosti projektu "staropražské Švejkovy restaurace" patří i Ladovy "Švejkovské" obrázky, postavičky, gastronomické a hospodské motivy. Je podstatné, že naše firma vlastní celosvětová výhradní práva k užití těchto zobrazení v našich restauracích.

Naše další provozovny:
U Vejvodů Švejk restaurnat U zeleného stromu Hotel Prague INN